Persil

Usuwanie plam z barwników i farb oraz innych kolorowych plam

Gdy masz do czynienia z barwnikami i farbami, prawdopodobnie robisz wszystko, by nie zaplamić swoich ubrań. Jednak tak się składa, że zawsze coś kapnie i zabrudzi ci odzież. Nie należy się jednak załamywać! Musisz usunąć zabrudzenia jak najszybciej, by nie pozwolić im wniknąć głęboko we włókna materiału i tam się utrwalić. Oto kroki, które musisz podjąć.

Plamy z barwników, farb i inne rodzaje kolorowych plam

Przed usunięciem plam musisz wiedzieć, z jakim przeciwnikiem masz do czynienia. Jest wiele rodzajów farb i barwników, które mogą zaplamić twoją odzież:

 • barwniki do jajek
 • barwniki do żywności
 • farby do włosów
 • farby błyszczące
 • farby emulsyjne
 • farby lateksowe
 • farby wodne
 • farby temperowe
 • farby 3D
 • farby do tkanin
 • farby akrylowe
 • farby olejne
 • środki koloryzujące do żywności

Wskazówka: jeśli zaczniesz działać, zanim plama wyschnie, zwiększasz swoje szanse na jej całkowite usunięcie.

Usuwanie plam z barwników i farb oraz innych kolorowych plam: krok po kroku

Aby szybko pozbyć się barwnika z ubrania lub usunąć farbę:

 1. Wybierz detergent Persil, odpowiedni do koloru materiału
 2. Usuń nadmiar farby i barwnika z ubrania
 3. Przepłucz plamę ciepłą wodą od spodu
 4. Zastosuj detergent Persil
 5. Spłucz i wypierz ubranie
 6. Sprawdź, czy plama zniknęła

Wybierz detergent

Sprawdź wszywkę z instrukcją i upewnij się, że ubranie nadaje się do prania, zanim zaczniesz usuwać zabrudzenia. Do odplamiania białych ubrań użyj Persil Universal lub Persil Duo Caps. Do tkanin kolorowych najlepszy wybór to Persil Color, Persil Color Gel lub Persil Color Duo Caps.

Przygotowanie do usuwania plam z barwników i farb oraz innych kolorowych plam

Zetrzyj gąbką tyle barwnika lub farby, ile się da, ale uważaj, by nie powiększyć plamy. Wywróć zaplamioną odzież na lewą stronę i spłucz zabrudzenie ciepłą wodą. Następnie nanieś wybrany detergent Persil na wierzch plamy i zostaw go na 30 minut, by zadziałał. Potem spłucz to miejsce ciepłą wodą.

Natychmiast wypierz ubranie

Wypierz odzież zaraz po wstępnym usunięciu plamy. Sprawdź wszywkę z przepisem prania i użyj maksymalnej temperatury bezpiecznej dla materiału. Po wypraniu sprawdź, czy plama zniknęła. Jeżeli nie, powtórz czynności przygotowawcze i pranie.

Usuwanie plam z barwników i farb oraz innych kolorowych plam z różnych typów odzieży i materiałów

Plamy z farby i barwników czasem pojawiają się na materiałach, których nie można prać w wodzie. Jeżeli próbujesz usunąć taką plamę z dywanu lub kanapy, potraktuj ją tak, jak opisano powyżej – wstępną obróbkę wykonaj z użyciem Persil Color Gel, a następnie zmyj detergent zimną wodą. Osusz zabrudzenie czystą szmatką, by zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. W przypadku kolorowych materiałów zawsze w pierwszej kolejności sprawdzaj trwałość koloru w nierzucającym się w oczy miejscu.

Jeśli produkt nie nadaje się do prania w wodzie, oddaj go do profesjonalnej pralni.

Jeżeli masz do czynienia z wytrzymałymi materiałami, takimi jak bawełna, skóra czy denim, usunięcie plam z barwników i farb będzie bardzo łatwe – trzymaj się po prostu opisanych powyżej kroków!

A jeśli musisz usunąć plamy z delikatnych materiałów, takich jak wełna lub jedwab i wiesz, że możesz prać je w wodzie, używaj do nich środka Perwoll. Ten detergent został stworzony właśnie z myślą o delikatnych tkaninach!

Usuwanie starych i zaschniętych plam z barwników i farb

Usuwanie plam z barwników i farb z ubrań może być trudne, a jeżeli plama jest zaschnięta – niewykonalne. Warto jednak spróbować! Niektóre oporne plamy usuniesz, mocząc odzież przez kilka godzin w roztworze ciepłej wody i detergentu Persil.

Domowe i naturalne odplamiacze do plam z barwników i farb

O ile kuszące może być użycie naturalnych odplamiaczy i domowych sposobów, nie polecamy ich. W przeciwieństwie do detergentu Persil – stworzonego do stosowania w pralce i usuwania plam oraz zanieczyszczeń z ubrań – wiele domowych metod, takich jak użycie lakieru do włosów lub wcieranie w plamę alkoholu, octu i nadtlenku wodoru, może mieć nieoczekiwane skutki.

Usunięcie kolorowych plam z barwników lub farb jest trudne, ale wykonalne. Skorzystaj z powyższych porad, a pozbędziesz się plam na dobre!