Persil

Jak usuwać plamy z dezodorantu?

Większość ludzi używa dezodorantu – to dziś już standard. Dezodorant pomaga redukować zapach potu i z reguły zawiera specjalny składnik zapachowy, dzięki czemu możemy wybrać swój ulubiony aromat. Jeśli jednak wejdzie w kontakt z bluzką czy koszulą, plama gotowa. Co trzeba wtedy zrobić?

Rodzaje plam z dezodorantów

Po pierwsze musisz wiedzieć, jaki rodzaj dezodorantu wywołał plamy. Czy to twój ulubiony, intensywnie pachnący sztyft? A może użyłeś dziś zapachu w sprayu? Są jeszcze inne, nieoczywiste rodzaje dezodorantów, których używamy w pojazdach i w domach. Mogą to być różne urządzenia dozujące, aerozole czy też pochłaniacze zapachu. Niektóre z nich są płynne – możesz je łatwo rozpylać na ubranie.

Usuwanie plam z dezodorantów: krok po kroku

  1. Wybierz detergent Persil, odpowiedni do rodzaju i koloru materiału
  2. Natrzyj odplamiaczem zabrudzone miejsce
  3. Wypierz ubranie w najwyższej temperaturze, bezpiecznej dla materiału
  4. Przed wysuszeniem odzieży sprawdź, czy plama zniknęła

Wybierz detergent

Do usuwania plam z dezodorantów, wybierz taki detergent Persil, który najlepiej nadaje się do danego rodzaju i koloru materiału. Persil Universal służy do usuwania plam z białych tkanin, Persil Color lub Persil Color Gel przeznaczone są do ubrań kolorowych, a Perwoll zadba o delikatne materiały, które można prać wyłącznie ręcznie.

Przygotowanie plamy do usunięcia

By usunąć plamę z dezodorantu z czarnej sukienki, dżinsowej kurtki lub białej bluzki, najpierw musisz wybrać właściwy detergent Persil. Użyj Persil Universal (do białych materiałów) lub Persil Color Gel (do kolorowych). Nakładaj środek bezpośrednio na plamę, a następnie odczekaj 30 minut. Pamiętaj, by zawsze najpierw sprawdzić trwałość koloru!

Pranie odzieży

Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze, bezpiecznej dla materiału. Wszystkie informacje znajdziesz na wszywce z instrukcją prania. Odmierzając ilość detergentu Persil, użyj dawki określonej jako „mocno zabrudzone”.

Usunięcie plam z dezodorantu może wymagać zastosowania specjalnego, kwasowego odplamiacza (np. do rdzy). Jest on dostępny w drogeriach, jednak przed użyciem zapoznaj się z instrukcją jego użycia i informacjami na wszywce ubrania – w przeciwnym razie środek może spowodować szkody.

Sprawdź, czy plamy z dezodorantu zniknęły

Przed włożeniem ubrań do suszarki zawsze sprawdzaj, czy plamy w całości zniknęły. Jeśli nie – powtórz czynności wstępne i proces prania.

Usuwanie plam z dezodorantów z innych typów odzieży i materiałów

Podczas usuwania plam z dezodorantów z bluzek, staników, sukienek lub innych ubrań, opisane powyżej czynności działają zwykle szybko i skutecznie. Jeżeli jednak masz do czynienia z materiałem, którego nie można prać w wodzie, konieczne jest inne podejście.

Do delikatnych tkanin, jak wełna, jedwab i satyna, należy stosować Perwoll. W przeciwieństwie do poliestru i bawełny, delikatne materiały wymagają prania ręcznego.

Usuwanie plam z dezodorantów z ubrań w ciemnych kolorach

Granatowe i czarne ubrania są najczęściej plamione przez dezodoranty. Dzieje się tak, ponieważ wiele z tych środków ma kolor biały lub szarobiały. W większości przypadków opisane powyżej czynności zdają egzamin z usuwania plam z ciemnych ubrań. Użyj Persil Color lub Persil Color Gel, najpierw sprawdzając trwałość kolorów.

Usuwanie zaschniętych plam z dezodorantów

Jeśli na twoim ubraniu znajduje się stara, zaschnięta plama z dezodorantu, możesz bać się, że nic nie da się już zrobić. Nie martw się! Mimo że usunięcie takich plam może trwać dłużej, jest możliwe! Mocz ubranie w zimnej wodzie przez kilka godzin – a najlepiej zostaw je w niej na noc ­– zanim rozpoczniesz usuwanie plam.

Usuwanie plam z dezodorantów naturalnymi środkami

Naturalne i domowe odplamiacze mogą usuwać plamy z dezodorantów, istnieje jednak ryzyko, że twoje ubranie straci przez to kolor. Zachowaj ostrożność stosując pokruszoną aspirynę, nadtlenek wodoru czy sok z cytryny, szczególnie na ubraniach kolorowych. Detergent Persil jest zawsze lepszą opcją, ponieważ został stworzony po to, by skutecznie usuwać plamy.

Pożegnaj się z kłopotliwymi, białymi i żółtymi plamami z dezodorantów – skorzystaj z detergentu Persil!