Persil

Jak usunąć plamy z owoców i warzyw?

Owoce i warzywa są zdrowe i pełne pysznych soków, ale czasem jedzenie ich kończy się plamą na odzieży. Na szczęście łatwo pozbędziesz się zabrudzeń, jeżeli zadziałasz szybko.

Rodzaje plam z owoców i warzyw

Jest wiele rodzajów zabrudzeń powstałych za sprawą owoców i warzyw, w tym plamy z pomidorów, czarnych jagód, pomarańczy, truskawek, wiśni, jeżyn, malin, owoców granatu i mango. Możesz także pobrudzić odzież, jedząc żurawinę, arbuza, czarne porzeczki, jabłka, winogrona czy brzoskwinie. Nie tylko świeże owoce i warzywa powodują plamy – uważać musisz także, jedząc galaretki i dżemy.

Usuwanie plam z owoców i warzyw: krok po kroku

  1. Działaj tak szybko, jak to możliwe
  2. Pozbądź się resztek owocu czy warzywa z ubrania
  3. Przepłucz plamę zimną wodą
  4. Wybierz detergent Persil , odpowiedni do koloru i rodzaju materiału
  5. Przygotuj zabrudzenie do usunięcia, nakładając na nie odplamiacz
  6. Wypierz odzież
  7. Sprawdź, czy plama zniknęła

Działaj szybko

Usuń z ubrania wszystkie resztki owocu, soku czy sosu warzywnego, a następnie spłucz plamę zimną wodą. Następnie lekko przetrzyj ją gąbką, by zwiększyć szanse na pozbycie się zabrudzenia.

Wybierz detergent i środek do usuwania plam

Dobór odpowiedniego detergentu jest bardzo ważny. Persil Color lub Persil Color Gel nadają się do materiałów kolorowych, zaś Persil Universal – do białych. Perwoll z kolei jest najlepszy do delikatnych materiałów, takich jak jedwab, wełna czy satyna. Pamiętaj tylko, by sprawdzić wszywkę z przepisem prania, zanim zaczniesz działać.

Przygotowanie do usuwania plam i pranie

Sprawdź trwałość koloru, a następnie zastosuj bezpośrednio na plamę Persil Universal lub Persil Color Gel, delikatnie wcierając go w materiał. Odczekaj kilka minut, po czym wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją prania na wszywce.

Sprawdź, czy plamy zniknęły

Jeżeli plama nie zniknęła całkowicie po pierwszym praniu, mocz odzież przez kilka godzin w roztworze wybranego detergentu Persil, a następnie normalnie ją wypierz. Namoczenie przyśpieszy usunięcie uporczywych plam z owoców i warzyw.

Usuwanie plam z owoców i warzyw z różnych rodzajów odzieży i materiałów

Jeżeli chcesz usunąć plamy z jagód lub truskawek z bluzki czy białych spodni, opisane powyżej czynności w większości przypadków zadziałają. Jednak niektórych materiałów nie można prać w pralce. Do usuwania plam z delikatnych tkanin, wymagających prania ręcznego – takich jak jedwab czy wełna – stosuj Perwoll.

Usuwanie plam z owoców i warzyw z kolorowych materiałów

Gdy chcesz usunąć plamy z owoców lub warzyw z odzieży, przy wyborze detergentu weź pod uwagę kolor materiału. Środki do kolorów najlepiej nadają się do ubrań niebieskich, czarnych, czerwonych i zielonych, szczególnie, jeśli kolor nie jest bardzo trwały.

Specjalne detergenty do usuwania plam z owoców i warzyw

Domowe odplamiacze mogą usunąć zabrudzenia z owoców i warzyw. Niestety zdarza się, że uszkodzą one przy okazji odzież lub pralkę. Postaw na detergenty, które zostały stworzone specjalnie do usuwania plam z owoców i warzyw.

Frustrują cię plamy z owoców lub warzyw? Odżywiaj się zdrowo i nie martw się zabrudzeniami. Kierując się powyższymi wskazówkami, poradzisz sobie z każdą plamą!