Persil

Jak usunąć plamy z bawełny?

Bluzki, koszule, prześcieradła, obrusy… to wszystko robione jest z bawełny – chyba najpopularniejszego materiału na świecie. Jest ona z natury porowata, trwała i ma wszechstronne zastosowanie. Tkanina ta oddycha, dzięki czemu latem zapewnia komfort, a jednocześnie jest łatwa w pielęgnacji. Jeżeli jednak zaplamisz bawełniane ubranie, działaj szybko, bo w przeciwnym razie plamy się utrwalą. Jeśli odpowiednio zadbasz o ubrania, będą ci one służyć bardzo długo!

Kłopotliwe plamy na ubraniach z bawełny

Bawełna łatwiej niż inne rodzaje materiałów przyciąga plamy – jest bardziej porowata. Łatwiej też wchłania naturalne wydzieliny ciała, dlatego plamy z potu pod pachami i dezodorantów są częstym problemem. Jeśli szybko nie usuniesz zabrudzeń, utrwalą się. Włókna bawełny pochłaniają także zapachy – szczególnie potu pod pachami.

Plamy z potu to niejedyny problem, z którym możesz się zetknąć. Czerwone wino, smar i olej, atrament, a nawet owoce i warzywa mogą zniszczyć twoje bawełniane ubranie. Niezależnie od rodzaju plam musisz działać szybko, by ocalić bawełnę!

Usuwanie plam z ubrań i innych produktów z bawełny

Większość ubrań z bawełny, a także pościel i obrusy możesz prać w pralce i suszyć bez obaw. Jednak czasem mogą się one skurczyć i pognieść – zawsze więc lepiej zapoznać się z wszywką z instrukcją prania.

Planujesz wybielić plamę z bawełny? Zachowaj ostrożność! Wybielacze tlenowe pomagają usunąć plamy, mogą jednak uszkodzić włókna materiału.

Usuwanie plam z bawełny: krok po kroku

  1. Sprawdź wszywkę z instrukcją prania, by dowiedzieć się, czy dany wyrób z bawełny można prać i suszyć
  2. Wybierz detergent Persil, odpowiedni do koloru materiału
  3. Natrzyj plamę detergentem
  4. Wypierz odzież w najwyższej możliwej temperaturze, zgodnie z instrukcją prania
  5. Sprawdź, czy plamy zniknęły

Wybierz detergent

Jeśli twoje bawełniane ubranie nadaje się do prania, użyj:

  • Persil Color lub Persil Color Gel do ubrań kolorowych
  • Persil Universal do ubrań białych

Przygotowanie do usunięcia plamy

W przypadku plam z krwi, kawy, herbaty czy innych cieczy, osusz zabrudzenie czystą ściereczką, by usunąć tyle płynu, ile się da. Potem przepłucz plamę zimną wodą od spodu. Następnie zastosuj Persil Color Gel lub Persil Universal na plamę od góry. Delikatnie wmasuj żel w zabrudzenie, pozwalając detergentowi wsiąknąć we włókna. Jeżeli zaplamienie jest silne, zostaw żel na kilka minut.

Pranie i płukanie

Użyj wybranego detergentu Persil i wypierz odzież w najwyższej dopuszczalnej temperaturze.

Sprawdź, czy plamy zniknęły

Po wypraniu sprawdź, czy plamy udało się wywabić. W przypadku zabrudzeń z potu sprawdź również, czy ubrania są wolne od nieprzyjemnego zapachu. W razie potrzeby powtórz opisane powyżej czynności.

Aby pozbyć się uporczywych plam, mocz ubrania w wodnym roztworze wybranego detergentu kilka godzin, a następnie ponownie je upierz. Jeżeli mimo powyższych zabiegów nie udało ci się odplamić ubrań, nie wkładaj ich do suszarki! To mogłoby spowodować utrwalenie się plam.

Bawełna jest idealnym materiałem na letnie ubrania, jednak łatwo ulega zaplamieniu. Użyj detergentu Persil i zapomnij o plamach!