Persil

Domowe środki do usuwania plam kontra środki komercyjne

W ostatnich latach domowe środki do usuwania plam zyskały na popularności – nie bez powodu. Łatwo ich użyć, są tanie, a poza tym dają nam poczucie zrobienia samodzielnie czegoś dobrego. Niestety, używanie takich środków i detergentów do usuwania plam i prania odzieży nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Różnice między domowymi a komercyjnymi środkami do usuwania plam

Domowe środki do usuwania plam zawierają z reguły te trzy składniki:

  • mydło, np. kastylijskie, domowej roboty lub zmiękczacze wody
  • sodę do czyszczenia, boraks lub sodę oczyszczoną
  • środki pomocnicze, np. OxiClean

Przeciętnie około dwie trzecie składu domowych i samodzielnie wykonanych środków do usuwania plam to zmiękczacze wody, które mają mało wspólnego z czyszczeniem czegokolwiek, zaś jedna trzecia to mydło. Na czym polega więc różnica między domowymi a komercyjnymi detergentami?

W przeciwieństwie do komercyjnych, domowe produkty nie zawierają syntetycznych środków powierzchniowo czynnych, enzymów, polimerów ani katalizatorów wybielania. Przykładowo, syntetyczne środki powierzchniowo czynne to składniki zmniejszające naprężenie wody; rozpuszczają się one w niej oraz w tłuszczach – naukowcy nazywają to strukturą molekularną. Środki te przyczepiają się do cząsteczek brudu, zamykają je „w pułapce” i tworzą zawiesinę usuwaną w trakcie płukania. Niestety, mydło nie posiada powyższych właściwości, dlatego nie jest tak skuteczne jak niejonowe lub anionowe środki powierzchniowo czynne. Oznacza to, że mydło może skutecznie czyścić tylko wtedy, gdy powierzchnia jest gładka i nieporowata, a materiały, z których produkuje się odzież, takie z reguły nie są. Aby poprawnie oczyścić materiał, potrzeba dużych nakładów pracy ręcznej w postaci tarcia – jak to miało miejsce w przeszłości, gdy do prania używane były tary. Nowoczesne pralki działają w inny sposób i używają do prania komercyjnych detergentów i środków do usuwania plam. Pranie w mydle kończy się tym, że jego niewypłukane pozostałości przywierają do odzieży, stając się siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń.

Nawet jeśli marzą ci się środki do prania bez chemikaliów, te ostatnie są czasem niezbędne. Reakcje chemiczne, które rzeczywiście czyszczą naszą odzież i usuwają dokuczliwe plamy, zachodzą wyłącznie dzięki detergentom powstałym w laboratoriach. Nie da się stworzyć równie skutecznego środka piorącego w zlewozmywaku czy balii.

Często zadawane pytania: domowe środki do usuwania plam kontra środki komercyjne

Oto, co musisz wiedzieć o usuwaniu plam z odzieży:

1. Czy powinno się używać wybielaczy do prania?

Wybielanie może oczywiście rozjaśnić odzież i zamaskować plamy, ale i uszkodzić ubrania. Środki do tego służące mogą zaplamić kolorową odzież. Niektóre tkaniny, takie jak bawełna, źle znoszą wybielanie, czego skutkiem jest uszkodzenie włókien.

2. Jakich środków używać do kolorowej odzieży?

Persil Color lub Persil Color Gel to najlepsze środki do odplamiania kolorowych ubrań. Perwoll Wool & Silk (CEE) działa tak samo skutecznie w przypadku białej, jak i kolorowej odzieży, jednak jest przeznaczony przede wszystkim do delikatnych materiałów i tylko do prania ręcznego.

3. Co z naturalnymi środkami do usuwania plam?

Codziennie używamy wielu naturalnych środków do usuwania plam. Niektóre przynoszą pewien efekt, inne robią tylko większe szkody. Na przykład sól uchodzi za najlepszy środek do usuwania plam z krwi. Niestety, współczesne pralki bębnowe szybko rdzewieją, gdy zetkną się z solą. Ocet także może zaszkodzić – wiadomo, że z czasem uszkadza on plastikowe i gumowe części pralki. Skuteczniej i bezpieczniej jest usuwać plamy nowoczesnymi środkami.

Potrzebujesz silnego środka do usuwania plam? Zawsze stawiaj na Persil, by uzyskać bielszą biel, żywe kolory i silniejsze działanie odplamiające!